Forum www.pitast.fora.pl Strona Główna www.pitast.fora.pl
Najlepsze forum o Bullowatych i nie tylko
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pchły

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.pitast.fora.pl Strona Główna » Weterynaria Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Pchły
Autor Wiadomość
Aguś
Moderator Główny



Dołączył: 28 Mar 2009
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Rybnik

Post Pchły
Zwalczanie pcheł u psów
W zależności od poziomu inwazji pcheł stosujemy odpowiedni program walki z nimi.
U psów mało kontaktujących się z innymi psami które przypadkowo zostały zaatakowane przez pojedyncze pchły wystarczające jest wykąpanie psa z użyciem szamponu owadobójczego zastosowanie obroży odstraszającej pchły. Wskazane jest profilaktyczne poddanie dezynsekcji posłania psa przy pomocy preparatów owadobójczych w aerozolu lub zasypce. W przypadku niewielkich psów wystarczające może być zastosowanie obroży owadobójczej.
W przypadku zaawansowanej inwazji pcheł zwalczanie pcheł jest długo trwałe i wymaga kontroli w trakcie oraz cierpliwości. Psa należy poddać działaniu preparatu owadobójczego w zasypce (wskazane) lub aerozolu (niestety wiele psów nie toleruje odgłosu nanoszonego aerozolu). Po kilku godzinach (min 4-6 godz.) kąpiemy psa przy użyciu szamponu owadobójczego o sprawdzonej skuteczności. Niezbędne jest przeprowadzenie starannej dezynsekcji wszystkich miejsc przebywania psa, jak kojce ,ulubione kanapy ,fotele, i inne.
Najwygodniejsze jest zastosowanie preparatów owadobójczych w aerozolu ew. w formie zasypki. Nie należy obawiać się skutków stosowania tych preparatów gdyż użyte w nich substancje czynne są w stężeniach całkowicie bezpiecznych dla ludzi i zwierząt.
Nie wykonanie dezynsekcji (lub wykonanie niestaranne i pobieżne) spowoduje stały nawrót inwazji pcheł. Po wykąpaniu psa u psów małych i średnich ras (szczególnie krótkowłosych) wystarczającym sposobem zabezpieczenia przed nawrotem inwazji pcheł jest zastosowanie obroży owadobójczej. Dla psów większych ras a szczególnie długowłosych zastosowanie wyłącznie obroży owadobójczej najczęściej jest niewystarczające i należy dodatkowo nanieść na sierść psa środek owadobójczy w postaci zasypki ,aerozolu lub preparatu typu „spot-on”.
Psa należy okresowo kontrolować na obecność pasożytów, robimy to przeglądając dokładnie skórę i sierść psa, przydatny jest także stosowany przez weterynarzy tzw test bibułowy pozwalający odkryć obecność odchodów pcheł świadczących o ich obecności. Wyczesujemy psa nad mokra bibułą jeśli wśród wypadających cząstek są drobinki rozpuszczające się i dające rdzawo-brązowe plamy na mokrej bibule świadczy to obecności odchodów pcheł i pośrednio o obecności pcheł. W przypadku ich obecności stosujemy nadal preparaty owadobójcze nanoszone na skórę do chwili całkowitego wytępienia pcheł.

Inwazja pcheł u psów i kotów jest jedną z najczęstszych przyczyn świądu występującego u tych gatunków zwierząt. Znajomość wszystkich sposobów walki z pchłami jest rzeczą konieczną dla osiągnięcia sukcesu w terapii świądu. Aby używanie produktów było uzasadnione i skuteczne, obok znajomości produktów, konieczna jest znajomość owada.

Pchły są małymi ( 2-4 mm długości, samica jest większa od samca) owadami, koloru brunatno – żółtawego do czarnego o ciele spłaszczonym bocznie. Samice i samce pchły odżywiają się krwią. Wyróżniamy następujące gatunki pcheł:

Ctenopcephalides canis – pchła psia;
Ctenocephalides Felis – pchła kocia;
Pulex irritans – pchła ludzka.

Gdy dorosła pchła utraci kontakt z żywicielem może przetrwać w środowisku nawet przez wiele tygodni o ile wcześniej pobierały pokarm, czyli krew przez minimum 12 godzin. Po napiciu się krwi samica składa jaja po ok. 48 godzinach. Jest w stanie złożyć w optymalnych warunkach nawet 40 – 50 jaj dziennie. Czas znoszenia jaj, to okres około 2- 10 dni - w tym czasie każda pchła jest w stanie złożyć nawet 400-500 jaj. Niektórzy autorzy podają, że dorosła pchła może żyć nawet do 2 lat. Pchła przebywająca na psie składa jaja, które nie czepiając się sierści odpadają z psa. Największe ich ilości znaleźć można głównie w miejscach odpoczynku psa , na legowisku, na tapczanie, fotelach. Jaja są bardzo wrażliwe na niekorzystne czynniki środowiska zewnętrznego. O ile warunki środowiskowe są optymalne ( temp. 18-27 ºC i wilgotność 70%) w przeciągu 2-4 dni z jaja wykluwa się larwa, gdy warunki odbiegają od optymalnych rozwój może trwać dłużej nawet do 11 dni. Po tym okresie wykluwa się z jaja beznoga, biaława, aktywna ruchowo larwa, długości 2-3 mm.

Larwy nie są pasożytami, żywią się szczątkami organicznymi, unikają światła. Można je znaleźć w szparach podłogi, parkietu, u podstawy murów i bardzo rzadko na zwierzętach – tylko u tych, które mają bardzo dużo pasożytów. Larwa przędzie kokon , w którym przeobraża się w poczwarkę. W stadium kokonu osobnik jest doskonale chroniony przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego. W kokonie owad jest odporny na najczęściej stosowane insektycydy. W stadium kokonu osobnik jest w stanie przetrwać nawet do 200 dni – w tej formie przeczekuje zimę.

Rozpad kokonu i wydostanie się z niego dorosłej pchły zależy od okresu świetlnego, emisji dwutlenku węgla, wibracji w otoczeniu i temperatury. Dorosłe młode pchły szukając żywiciela kierują się ruchami cieni i zmieniającym się stężeniem dwutlenku węgla. Poszukując żywiciela pchły wykonują imponującej wielkości skoki aż do 30 cm wysokości i 20 cm w określonym kierunku. Po posiłku z krwią odchody pcheł mają barwę czerniawą i przecinkowaty kształt . Zdecydowanie łatwiej stwierdzić na skórze psa , czy kota odchody pcheł, niż same pchły , gdyż większość swego życia spędzają poza żywicielem pasożytując na nim przez 10 minut do 2 godzin dziennie.

Zapchlone zwierzę cierpi z kilku powodów:

1. Niepokój wywołany ukłuciami, świąd, drapanie się, niszczenie okrywy włosowej i
wtórne urazy skóry.
2. Anemia - gdy pcheł jest bardzo dużo.
3. Tasiemczyca Diphyllidium, gdyż zjedzone przy iskaniu się pchły mogą zawierać jaja
tasiemca.
4. Alergii - APZS- alergiczne zapalenie skóry.


Należy zdać sobie sprawę, że osobniki dorosłe – jedyne, które jesteśmy w stanie zaobserwować gołym okiem to tylko wierzchołek góry lodowej – dorosłe pchły stanowią jedynie 5 % osobników danej populacji.


Skuteczna ochrona przeciw pasożytom przebiega w kilku etapach. Aby zapewnić kompleksową ochronę , niezwykle ważne jest, aby starannie przeprowadzić każdy etap walki.

ETAP I
Likwidacja pasożytów bytujących na skórze i sierści zwierzęcia przy użyciu preparatów:
- Vlooien Shampoo - szampon przeciw pchłom i kleszczom likwidujacy pasożyty i zabezpieczający przed ponowną inwazją przez dwa tygodnie po zastosowaniu.

- Flea drops : krople przeciw pchłom i kleszczom, które nie tylko zlikwidują natychmiast wszystkie bytujące na zwierzęciu pasożyty ale również ochronią skutecznie przed ponowną inwazją przez 3 tygodnie.

- Zecken Flohpuder - puder przeciw pchłom ,wszom i kleszczom do liwidacji pasożytów na
zwierzęciu. Środek jest nieszkodiwy dla zwierząt i ludzi. Środek aktywny:
2-isopropoxyphenyl, methylcarbamat.
Sposób użycia: nastroszyć sierść zwierzęcia , następnie posypać pudrem w kierunku od głowy do ogona.
Pozostawić na kilka minut i dokładnie wyczesać. Stosować 1-2 razy w tygodniu.



ETAP II
Ochrona zwierząt przed ponowną inwazją pasożytów przy pomocy środków o przedłużonym działaniu.
Gwarancję długoterminowej ochrony zyskujemy stosując obroże firmy Beaphar.


ETAP III
Likwidacja pasożytów w otoczeniu. Jest to najważniejszy etap w walce z pchłami, ponieważ 95 % populacji bytuje właśnie w otoczeniu zwierząt. Aby skutecznie pozbyć się niechcianych intruzów należy regularnie spryskiwać dywany, tapicerkę, legowisko zwierząt środkami biobójczymi likwidującymi wszystkie formy rozwojowe pcheł:
- Protecto Plus 150 ml lub 400 ml


Post został pochwalony 0 razy
Pon 15:12, 30 Mar 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.pitast.fora.pl Strona Główna » Weterynaria Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin